Hvis du har hørt om koreansk hudpleie før, er sannsynligheten stor for at du har hørt om snegleslim – og om du er like begeistret for K-beauty som oss, så har du gjerne prøvd det også. Av alle de merkelige ingrediensene som finnes i hudpleieverdenen, er kanskje snegleslim noe av det særeste for nordmenn flest. For mens det er et relativt nytt fenomen her i Vesten, har snegleslim vært i bruk i mange hundre år i Asia og andre deler av verden. Det første moderne hudpleieproduktet tilført snegleslim kom på 80-tallet, og siden den gang har den koreanske hudpleieindustrien trykket vidunderingrediensen tett til brystet, og er i dag en naturlig del av koreanske pleieprodukter, i alt fra renser til masker og hårprodukter.
Men hva er egentlig snegleslim?
Kjøper du et produkt som inneholder snegleslim, vil du se at det står "snail secretion filtrate" (filtrert sneglesekresjon) på ingredienslisten. Dette er rett og slett slimet som sneglen produserer når den beveger seg for å forhindre at kroppen tørker ut, og for å beskytte seg mot slitasje mot undergrunnen, bakterier og infeksjoner som truer. Etter at slimet har blitt høstet på en skånsom måte, blir det filtrert og renset slik at det er trygt og klart til å brukes.
Hvorfor snegleslim?
Fordelene med filtrert sneglesekresjon er mange: økt fuktighet og strammere hud, økt kollagenproduksjon som hjelper å minimere solskader som rynker, fine linjer og hyperpigmentering – derfor finner du gjerne snegleslim i anti aging-produker.
Snegleslim er nemlig naturlig rik på glykosaminoglykaner og peptider. Dette er ingredienser som hjelper huden å holde på sin naturlige fuktighet, øker produksjonen av kollagen og elastin, og som gjør huden strammere og jevnere. En mer gjenkjennbar type glykosamnioglykan er hyaluronsyre, som også finnes i mange vestlige hudpleieprodukter. Hyaluronsyre finnes naturlig i snegleslim.
Så hva gjør da glykosaminoglykanene? Kort fortalt finnes det naturlig i kroppen og huden, og er svært fuktbindende og fuktighetsgivende. Dessverre er de også sensitive og brytes raskt ned av frie radikaler og UV-lys, samtidig som kroppen produserer mindre av det jo eldre man blir. Det er derfor huden blir slappere og kollagenet forsvinner etter kontinuerlig eksponering av UV-lys, og huden trenger å få tilført nye glykosaminoglykaner for å binde fukt.
Prøv snegleslim du også: våre snegleslimprodukter fra start til slutt
Etter å ha renset ansiktet grundig og fjernet all sminke med en god oljerens, kan du prøve deg med denne vannbaserte gelrensen fra TIA’M; Snail & Azulene Low pH Cleanser inneholder 7% filtrert snegleslim, og er et godt produkt å begynne med om du aldri har prøvd snegleslim før. Denne rensen inneholder også azulene fra kamilleblomsten, og har derfor en lys lilla farge, og fungerer som en mild rens som er ypperlig for sensitiv og irritert hud.



